Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Medical Tribune

Tytuł: Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Wydanie: 1

Rok: 2011

Format: 16.5x25.0cm

Stron: 342

ISBN: 9788362597666

SZANOWNI PAŃSTWO
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, obejmująca zatorowość płucną i zakrzepicę żył głębokich, jest trzecią co do częstości ostrą chorobą układu krążenia. W ostatnim czasie dokonał się prawdziwy przełom w jej diagnostyce. Wielorzędowa tomografia komputerowa jest już powszechnie dostępna, a badania ultrasonograficzne układu żylnego wykonywane są coraz częściej. Wszystko to sprawia, że zarówno zatorowość płucna, jak i zakrzepica żylna są lepiej rozpoznawane. Nadal obowiązują wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) z 2008 r. dotyczące diagnostyki i leczenia zatorowości płucnej, a w lutym 2012 r. pojawiły się wytyczne American College of Chest Physicians, w których omówiono diagnostykę i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W ubiegłorocznych wytycznych ESC dotyczących postępowania u ciężarnych z chorobami układu krążenia sprecyzowano zasady zapobiegania, diagnostyki i leczenia zatorowości płucnej w tej grupie kobiet.
Jako pracownicy referencyjnego ośrodka diagnostyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mamy świadomość tych wszystkich zmian i ich klinicznego znaczenia. Dlatego też postanowiliśmy przygotować opracowanie adresowane przede wszystkim do lekarzy praktyków, którzy na co dzień podejmują decyzje diagnostyczne i terapeutyczne. Książka w sposób przystępny przedstawia współczesną diagnostykę zatorowości płucnej i zakrzepicy żylnej, ocenę ryzyka i zasady prowadzenia terapii przeciwkrzepliwej, a także ocenę ryzyka krwawień.
W ostatnim czasie wprowadzono nowe doustne leki przeciwkrzepliwe o mechanizmach działania odmiennych od antagonistów witaminy K. W naszym przekonaniu nowe antykoagulanty wywołają rewolucję w leczeniu przeciwkrzepliwym. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat będą coraz częściej stosowane i zastąpią acenokumarol oraz warfarynę. W książce Czytelnik znajdzie niezbędną w codziennej praktyce wiedzę o tych nowych lekach.
Mamy nadzieję, że książka spełni założenia i będzie pomocna w podejmowaniu codziennych decyzji terapeutycznych.

Piotr Pruszczyk, Michał Ciurzyński i Maciej Kostrubiec