Zwyczaj i prawo zwyczajowe w doktrynie prawa i praktyce sądó miejskich karnych w Polsce XVI-XVIII w. - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Zwyczaj i prawo zwyczajowe w doktrynie prawa i praktyce sądó miejskich karnych w Polsce XVI-XVIII w.

  • Dostępność: Produkt dostępny
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tytuł: Zwyczaj i prawo zwyczajowe w doktrynie prawa i praktyce sądó miejskich karnych w Polsce XVI-XVIII w.

Autor: Kowalski Grzegorz M.

Wydanie: 1

Rok: 2013

Format: 15.5x23.5cm

Stron: 202

ISBN: 9788323336266

Zwyczaj, czyli praktykowane w danej społeczności wzory zachowań, stanowi po dziś dzień źródło prawa, czyli jest jednym z uznanych sposobów tworzenia norm prawnych w społeczeństwie. W odróżnieniu od ustawy, która jest współcześnie w przeważającej większości państw podstawowym źródłem prawa i powstaje z woli ich organów władzy, zwyczaj rodzi się w łonie praktykującej go wspólnoty, na podstawie z reguły milczącej zgody jej członków. W dzisiejszym systemie prawnym, w porównaniu z ustawami, zwyczaje pełnią w ogólności funkcję uzupełniającą i pomocniczą. Ich rola, choć raczej drugorzędna, jest na tyle istotna, aby podjąć badania nad istotą, genezą i funkcją zwyczaju jako źródła prawa. W tym zakresie duże znaczenie ma refleksja historyczno-prawna, która pozwala lepiej niż inne podejścia badawcze przedstawić podstawowe jego cechy i rolę sprawowaną w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Główną tezą autora jest stwierdzenie, że zwyczaj był podstawowym źródłem prawa miejskiego w Polsce od XVI do XVIII wieku, podczas gdy rola innych źródeł, w szczególności pisanych, schodziła na drugi plan.
Z recenzji prof. dr. hab. Wacława Uruszczaka