Z ojczyzny - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Z ojczyzny

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Impuls

Tytuł: Z ojczyzny

Autor: Chrzanowski Bernard

Rok: 2015

Format: 11.5x15.5cm

Stron: 64

ISBN: 9788378508755

Reprinty: reprint wydania, [1925]. ",Z OJCZYZNY",.

Przywrócić pamięć


Są to szkice drukowane w latach 1923—1925 w miesięczniku „Czuj Duch“ wydawanym w Poznaniu przez tamtejsze harcerstwo. Miały to być gawędy harcerskie, w rzeczywistości nie są jednak niemi jeszcze te obrazki: jest to raczej dopiero materjał do gawęd, dostosowany do dziesięciu praw harcerskich, dziesięciu wielkich Polaków jako patronów drużyn i dziesięciu złączonych z nimi miejsc w ojczyźnie.

Będzie to już rzeczą drużynowych urządzających wycieczki przepracować nietylko w głowie podaną literaturę, lecz także i w sercu postać bohatera a wszystko złączyć gorącem uczuciem w jedno z przyrodą ojczystą i — poprowadzić gawędę.


Może kto powie, że patronowie niedobrani, że postacie królewskie winny być wyłączone, że Łokietek w każdym razie za daleki, że przemiłosierna Jadwiga pominięta, że gawędy nierówno ujęte i t. d. Dużo innych zarzutów byłoby słusznych. Świadom jestem braków tych szkiców. Lecz już się tak stało. Nie wiedząc, ile czasu zostaje, chciałem podzielić się z młodzieżą własnemi pielgrzymkami i myślami.