Wyspa Wielkanocna Eskulap na Rapa Nui - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Wyspa Wielkanocna Eskulap na Rapa Nui

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Medycyna Praktyczna

Tytuł: Wyspa Wielkanocna Eskulap na Rapa Nui

Autor: Ryn Zdzisław Jan

Wydanie: 1

Rok: 2013

Format: 17.0x24.5cm

Stron: 509

ISBN: 9788374303651

ODKRYJ WYSPĘ MARZEŃ

Znakomita książka wybitnego badacza i podróżnika, dzięki której czytelnik ma szansę poznać jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi. Rapa Nui z trzydziestoma tysiącami obiektów archeologicznych, w tym niemal tysiącem posągów moai, uchodzi za największe na świecie muzeum pod gołym niebem. Na oblanej wodami Pacyfiku niewielkiej, wulkanicznej wyspie, w tysiącletniej izolacji, rozwinęła się oryginalna kultura, z tradycyjnym językiem, zwyczajami i medycyną.


Ludzie żyli tu szczęśliwie do czasu, gdy zostali „odkryci” przez cywilizację. Z zewnątrz przywleczono choroby zakaźne, trąd i używki. Przemocą porwano półtora tysiąca tubylców do niewolniczej pracy na kontynencie. W krytycznym okresie pozostało ich 111. Mimo kosmicznego osamotnienia żyli nadzieją, że nie są jedynymi istotami na Ziemi. Energię czerpali z wiary w siły nadprzyrodzone, które nazywali mana i tabu.
Mam nadzieję, że ta książka będzie wyrazem podziwu i uznania dla mieszkańców Te Pito o Te Henua w ich zmaganiu o odrodzenie tożsamości polinezyjskiej, a równocześnie wsparciem w poszukiwaniu godnego miejsca na mapie współczesnego świata.
To nie ja pokochałem wyspę, to Rapa Nui zawładnęła mną całkowicie.
Zdzisław Jan Ryn