Wykłady z psychoanalizy Pojęcia i historia ich rozwoju - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Wykłady z psychoanalizy Pojęcia i historia ich rozwoju

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Oficyna INGENIUM
 • Stara Cena: 83,00 złCena: 73,00 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 6.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Wykłady z psychoanalizy Pojęcia i historia ich rozwoju

  Autor: Franco De Masi

  Stron: 202

  Oprawa: twarda

  Rok: 2018

  ISBN: 978-83-62651-53-5

  Wykłady z psychoanalizy to omówienie najważniejszych pojęć psychoanalitycznych istotnych z perspektywy pracy klinicznej. Franco De Masi wskazuje na fundamenty analitycznego myślenia, które warto poznać, zachować i docenić, gdyż – choć teoria i technika ewoluują – podstawowe elementy pracy klinicznej pozostają niezmienne. W kolejnych rozdziałach dyskusję poprzedza omówieniem procesu, który doprowadził do sformułowania danego pojęcia.

  Kolejna książka tego wybitnego włoskiego psychoanalityka na pewno zainteresuje zarówno doświadczonych klinicystów, jak i adeptów psychoterapii, a także wszystkich, których interesuje specyfika podejścia psychoanalitycznego.

  Młody analityk, którym ja także kiedyś byłem, pragnie poznać taki system teorii, dzięki któremu poczuje się bezpiecznie w pracy klinicznej. Niestety, poznanie analityczne nabywamy i stale wzbogacamy jedynie w praktyce analitycznej, dzięki czemu stajemy się bardziej skuteczni. Nie istnieje wiedza przydatna w każdej sytuacji. Analityk, także po osiągnięciu pewnego poziomu kompetencji, często ze zdumieniem napotyka coś, czego wcześniej nie poznał

  Jeśli przyjmiemy taką perspektywę, stanie się jasne, że nie istnieje ogólna teoria psychoanalizy albo ogólna teoria wyjaśniająca, która byłaby pomocna w zrozumieniu złożoności wszystkich doświadczeń klinicznych. Istnieje za to kilka hipotez, które będą przydatne, jeśli zastosujemy je w pracy z pasującymi do nich formami zaburzeń. W psychoanalizie, podobnie jak w każdej dziedzinie nauki, nie ma prawd wiecznych, poważnym błędem jest więc traktowanie dzieł Freuda jako świętych tekstów, zamiast czytania ich, konfrontowania i integrowania z tym, co napisano później.
  (fragm., Wprowadzenia)

  Franco De Masi jest analitykiem szkoleniowym i superwizorem Włoskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, byłym prezesem Mediolańskiego Centrum Psychoanalizy oraz sekretarzem Mediolańskiego Instytutu Szkoleniowego. Z wykształcenie jest psychiatrą, przez wiele lat pracował w szpitalach psychiatrycznych. Mieszka w Mediolanie, gdzie prowadzi praktykę prywatną.

  Dwie książki De Masiego – Podatność na psychozę i Praca z trudnymi pacjentami – ukazały się w ostatnich latach nakładem Oficyny Ingenium. Wkrótce ukażą się kolejne dwie pozycje tego autora: Perwersja sadomasochistyczna i Rozwikłanie zagadki psychozy.

  Spis treści
  Wprowadzenie
  1 O specyfice psychoanalizy
  2 Formułowanie diagnozy w psychoanalizie
  3 Znaczenie historii klinicznej
  4 Modele psychoanalityczne
  5 Nieświadome i rzeczywistość emocjonalna
  6 Brak potwierdzenia doświadczenia emocjonalnego
  7 Przeniesienie i relacja analityczna
  8 Impas
  9 Przeciwprzeniesienie
  10 Regresja
  11 Lęk
  12 Fobia i panika
  13 Trauma
  14 Tożsamość i psychopatologia
  15 Depresja melancholijna
  16 Depresja niemelancholijna
  17 Narcyzm
  18 Wycofanie psychiczne
  19 Rozważania końcowe