Wspieranie sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów w perspektywie logopedii gerontologicznej - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Wspieranie sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów w perspektywie logopedii gerontologicznej

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Wydawnictwo Edukacyjne
 • Cena: 56,00 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 9.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Wspieranie sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów w perspektywie logopedii gerontologicznej

  Autor: Agnieszka Ogonowska

  Oprawa: twarda

  Rok: 2019

  ISBN: 9788365669544

   

   

  XXI wiek to czas społecznych i technologicznych wyzwań stojących przed polskim społeczeństwem, które – w sensie demograficznym – bardzo się starzeje. Problem ten nie jest typowo polską specyfiką. Dotyczy także wielu innych krajów zachodnioeuropejskich i pozaeuropejskich.

  Publikacja "Wspieranie sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów w perspektywie logopedii gerontologicznej" poświęcona jest problematyce badań gerontologopedycznych, zogniskowanych na zagadnieniu sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów. Starzejących się fizjologicznie lub też z niewielką deterioryzacją poznawczą.

   

  Przedstawione w niej rozważania rozpoczyna wątek dedykowany nowym wyzwaniom, jakie stoją przed logopedią w XXI wieku, głównie w odniesieniu do tzw. krajów rozwijających się. Wydłużaniu długości życia biologicznego człowieka nie towarzyszą działania służące optymalizacji jego funkcjonowania w sferze prywatnej i publicznej, a tym samym wydłużaniu jego życia społecznego.

  Aktywne używanie języka, nawiązywanie i podtrzymywanie komunikacji z otoczeniem oraz możliwość prowadzenia dialogów i polilogów wewnętrznych umożliwia jednostce – w każdym wieku – budowanie poczucia tożsamości, planowanie i realizowanie rutynowych i złożonych działań w środowisku społecznym.

  Język jest fundamentem wielu procesów poznawczych oraz głównym narzędziem komunikowania o potrzebach, doświadczeniach, oczekiwaniach, uczuciach i postawach.

   

  Ze Wprowadzenia prof. Agnieszki Ogonowskiej.