Teoria szpanu - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Teoria szpanu

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Prószyński Media

Tytuł: Teoria szpanu

Autor: Miller Geoffrey

Wydanie: 1

Rok: 2009

Format: 14.0x20.0cm

Stron: 384

ISBN: 9788376483818

Czym właściwie jest kapitalizm konsumpcyjny? Konsumpcjonizm trudno opisać, jest jak ocean, a my – jak unoszący się w nim plankton. Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że kupujemy rzeczy, aby cieszyć się z ich posiadania, badania dowodzą jednak, że przyjemność związana z nabyciem nowej rzeczy nie trwa długo. Dlaczego w takim razie biegniemy dalej w kołowrocie konsumpcji – pracując, kupując, nakręcając aspiracje?

Odpowiedź daje nam biologia. Środowiskiem naszych przodków były małe grupy społeczne, w których dobry wygląd i wysoki status pomagały nie tylko przetrwać, lecz także zdobyć partnera i wychować dzieci. Świadczy to o tym, jak bardzo nieadekwatne jest słowo „materializm” w odniesieniu do konsumpcji. Dziś stroimy się w dobra materialne i usługowe bardziej po to, by zrobić wrażenie na innych ludziach, niż po to, by cieszyć się kęsem świeżo upolowanej materii. Wiele produktów jest przede wszystkim sygnałami, a dopiero potem materialnymi przedmiotami. Nasze mózgi wykształciły się, by dążyć do podstawowego społecznego celu: wyglądać dobrze w oczach innych. Nabywanie robiących duże wrażenie produktów w gospodarce pieniężnej jest jednym z najnowszych sposobów realizacji tego celu.

Geoffrey Miller (ur. 1965) - amerykański psycholog ewolucyjny, profesor Uniwersytetu w Nowym Meksyku, m.in. autor książek ",Umysł w zalotach. Jak wybory seksualne kształtowały naturę człowieka", (wyd. Rebis 2004) oraz ",Mating Intelligence: Sex, Relationships, and the Mind's Reproductive System",.