Tytuł: Służące i służący
Autor: Tatarkiewicz Emanuela
Rok: 2022
Format: 16.5x23.5cm
Stron: 316
Okładka: Miękka
ISBN: 9788301227869
Jakie były stanowiska służebne? Jakie warunki zatrudnienia miała służba folwarczna i domowa w XIX i XX wieku? Jak ubierali się, mieszkali, leczyli się ówcześni służący? Co jedli? Jakie były relacje między panem a sługą? Jak funkcjonowały dawne domostwa i majątki ziemskie? Opowiada o tym m.in. polska proza.
„Służące i służący” to druga pozycja z serii literackich obrazów, które dopełnione są unikatowymi dziełami polskiego malarstwa. Pierwszą książką Emanueli Tatarkiewicz z tej serii jest „Dwór polski”.
„Mój pradziadek – Władysław Klik – był stangretem w pałacu w Kuklinowie. Świat, w którym żył i pracował wydaje się dziś nieznany, ale i niezwykle fascynujący. Dzięki polskiej literaturze możemy wyruszyć w odległą podróż, by poznać osoby pracujące np. jako nianie, pokojówki, panny apteczkowe czy też ludzi na posadzie rządcy czy stajennego”.
Informacje GPSR:
WYDAWNICTWO NAUKOWE PWN SPÓŁKA AKCYJNA
02-460 Warszawa UL. GOTTLIEBA DAIMLERA 2
email: dyrektywa@pwn.pl