Skauting jako system wychowania moralnego - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Skauting jako system wychowania moralnego

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Impuls

Tytuł: Skauting jako system wychowania moralnego

Autor: Lutosławski Kazimierz

Wydanie: 1

Rok: 2014

Format: 12.0x17.0cm

Stron: 60

ISBN: 9788378505761

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.
Reprint wydania z 1913 r.: SKAUTING
Skauting jako system wychowania moralnego
To, co człowieka wyróżnia pośród zwierząt, jest to niezawodnie jego zdolność do celowego działania, posiada on mianowicie rozum do samodzielnego obrania sobie celu i środków do niego prowadzących i wolną wolę skierowania swych wysiłków ku obranemu celowi i przez odpowiadające mu środki. Pojęcie moralności z tą zdolnością ludzką ściśle jest związane: kwalifikacyę moralną mogą mieć tylko te działania, które z wolnej woli rozumem kierowanej pochodzą. Działania te są moralnie dobre, jeżeli prowadzą człowieka do jego przeznaczenia zaświatowego, są moralnie złe, niemoralne — jeśli go z drogi tego przeznaczenia sprowadzają, jeśli człowiek cel swoich wysiłków założy sobie sprzeczny z typem doskonałości (szczęśliwości wiekuistej) dla którego osiągnięcia najwyższe władze duszy zostały mu dane.
Wolność wyboru jest koniecznym warunkiem należenia pewnego czynu do dziedziny moralnej. Wychowanie moralne sprowadza się też do tego, aby wolę wychowanka tak urobić, żeby dobrowolnie chciał dążyć do dobra, a walczyć ze złem, i aby potrafił tę walkę zwycięsko prowadzić.