Psychologia. Kluczowe koncepcje. T. 3 Struktura i funkcje świadomości (oprawa twarda) - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Psychologia. Kluczowe koncepcje. T. 3 Struktura i funkcje świadomości (oprawa twarda)

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: PWN

Tytuł: Psychologia. Kluczowe koncepcje. T. 3 Struktura i funkcje świadomości

Tytuł oryginalny: Psychology. Core Concepts, 6th Edition

Autor: Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivian McCann

Redakcja naukowa: Maria Materska (wydanie polskie)

Tłumaczenie: Małgorzata Guzowska-Dąbrowska, Ewa Czerniawska, Aleksandra Gruszka

Wydanie: pierwsze, dodruk

Rok: 2010

Oprawa: twarda

Stron: 288

ISBN: 978-83-01-16331-0

Omówienie 3 kolejnych wielkich tematów w psychologii: wrażeń zmysłowych i spostrzeżeń, myślenia i inteligencji oraz stanów świadomości.

Autorzy przybliżają procesy psychiczne nadające znaczenie i osobistą wagę informacjom zmysłowym docierającym do mózgu, pomagają na przykład zrozumieć, w jaki sposób łączymy następujące po sobie dźwięki w znajomą melodię, a w zbiorze kształtów i światłocieni odnajdujemy twarz bliskiej osoby. Zajmują się również procesami leżącymi u podłoża myślenia, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Analizując inteligencję, omawiają testy inteligencji, a także przedstawiają różne sprzeczne poglądy na temat tego, czym jest inteligencja i co to oznacza, że iloraz inteligencji jest dziedziczony. Czytelnik poznaje ponadto różne stany świadomości: czuwanie, sen bez marzeń sennych, hipnozę, medytację oraz zmienione chemicznie stany występujące po zażyciu środków psychoaktywnych. Może się przekonać, że poza tymi stanami świadomości olbrzymia część pracy mózgu przebiega off-line - bez udziału świadomości. Dotyczy to tak powszednich zadań, jak wydobywanie informacji z pamięci (ile wynosi 7x9?) oraz ważnych operacji toczących się w głębokich strukturach mózgu, które kontrolują podstawowe funkcje biologiczne, takie jak ciśnienie krwi i temperatura ciała.