Przeżywanie nieprzeżytego życia - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Przeżywanie nieprzeżytego życia

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Oficyna INGENIUM
 • Stara Cena: 89,00 złCena: 79,00 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 6.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Przeżywanie nieprzeżytego życia

  Autor: Thomas H. Ogden

  Stron: 216

  Oprawa: twarda

  Rok: 2018

  ISBN: 978-83-62651-55-9

  W Przeżywaniu nieprzeżytego życia Thomas H. Ogden zapoznaje czytelników z tym, jak różne rodzaje myślenia wspierają lub hamują pracę analityczną. Rozważania ilustruje licznymi przykładami z praktyki klinicznej. Autor w twórczy sposób odczytuje prace D. W. Winnicotta i W. R. Biona, dowodząc, iż nieprzeżywanie własnego życia to zjawisko powszechne, wskazuje też, jak można to nieprzeżyte życie odzyskać dzięki doświadczeniu analitycznemu.

  Ogden dużo uwagi poświęca roli intuicji w pracy terapeutycznej i konieczności wypracowywania przez terapeutów własnego stylu analitycznego. Śledzi także wzajemne oddziaływania między prawdą i zmianą psychiczną, między świadomymi i nieświadomymi próbami mierzenia się z prawdą naszych przeżyć. Pojęcie prawdy odnosi do pracy klinicznej i wykorzystuje do twórczego odczytania opowiadań Borgesa i Kafki.

  „Wszyscy możemy odnaleźć w sobie nieprzeżyte aspekty powstałe na skutek wczesnych, nadmiernie bolesnych doświadczeń. Nieprzeżyte wydarzenia towarzyszą nam w postaci ograniczeń osobowościowych. Dotykamy owych granic na różne sposoby, na przykład w postaci zablokowania hojności, współczucia i miłości wobec naszych partnerów, dzieci, rodziców, przyjaciół, pacjentów, uczniów oraz wszystkich tych, których jeszcze nie znamy, a którym moglibyśmy pomóc, gdybyśmy umieli odnaleźć w sobie zdolność pomagania innym. Sądzę, że nasze nieustające zanurzenie w nieświadomej psychologicznej pracy śnienia – zarówno na jawie, jak i we śnie, samotne i w towarzystwie innych ludzi – sprzyja sprawniejszemu odzyskiwaniu nieprzeżytych aspektów życia”.

  (fragm. Rozdziału 1)

  Thomas H. Ogden jest psychoanalitykiem, autorem wielu książek poświęconych psychoanalizie i dwóch powieści. Jego dzieła przełożono na ponad 20 języków. W roku 2012 został nagrodzony Sigourney Award za wkład w rozwój psychoanalizy.

  Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się dwie książki tego autora: Ponowne odkrywanie psychoanalizy oraz Sztuka psychoanalizy. W przygotowaniu polska edycja jednej z najnowszych prac Ogdena, Creative Readings.

  Spis treści
  1 Prawda i zmiana psychiczna – zamiast wprowadzenia
  2 O trzech rodzajach myślenia: myślenie magiczne, myślenie senne i myślenie przekształcające
  3 Lęk przed załamaniem i nieprzeżyte życie
  4 Intuicyjne wyczuwanie prawdy o teraźniejszości – o artykule „Uwagi na temat pamięci i pragnienia” Biona
  5 O stawaniu się psychoanalitykiem
  6 „Głodomór” Kafki – mroczna ironia „daru” świadomości
  7 „Biblioteka Babel” Borgesa – życie wokół liter obejmujące wszystko i nic
  8 Rozmowa z Thomasem H. Ogdenem