Przekonanie i wyobrażenie, Dociekania psychoanalityczne - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Przekonanie i wyobrażenie, Dociekania psychoanalityczne

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Oficyna INGENIUM
 • Stara Cena: 84,00 złCena: 64,00 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 9.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Przekonanie i wyobrażenie, Dociekania psychoanalityczne

  Tytuł oryginału: Belief and Imagination. Explorations in Psychoanalysis,

  Autor: Ronald Britton

  Przekład: Danuta Golec, Lech Kalita

  Stron: 303

  Rok: 2022

  Oprawa twarda

  ISBN: 978-83-62651-86-3

  Opublikowana pod koniec XX wieku klasyczna już książka Ronalda Brittona powstała na bazie artykułów pisanych na przestrzeni kilkunastu lat oraz rozważań nad powiązaniami nieświadomych fantazji i przekonań z rzeczywistością psychiczną. W wielu rozdziałach czytelnik znajdzie opisy rozmaitych aspektów przekonań, ich konsekwencji i powikłań, z którymi autor zetknął się w swojej pracy klinicznej. Równie ciekawe jak odniesienia do przykładów klinicznych są wnikliwe rozważania literackie. Britton analizuje powiązania między rzeczywistością psychiczną i beletrystyką, stawiając tezę, że niektóre utwory literackie to forma poszukiwania prawdy, z kolei inne tej prawdy unikają. W kilku rozdziałach zapoznaje nas z tym, jak kwestie przekonań i rzeczywistości eksplorowali – w swojej twórczości i w obszarze własnej psychiki – tacy wybitni poeci, jak Wordsworth, Rilke, Milton i Blake.

  Przekonanie to nieświadoma fantazja, która zyskuje cechy obiektu psychicznego, zaś wiara to forma relacji z obiektem. Przekonanie jako akt jest w obszarze wiedzy tym samym, czym przywiązanie w obszarze miłości. Język przekonania odwołuje się do języka relacji. Żywimy przekonania lub im ulegamy; trzymamy się ich i porzucamy je; czasami mamy poczucie, że je zdradzamy. Zdarza się, że przekonanie zdobywa nad nami władzę, zniewala nas, prześladuje lub nad nami dominuje. Z przekonaniami, do których jesteśmy głęboko przywiązani, rozstajemy się podobnie jak z bliskimi relacjami – jedynie drogą żałoby. Z moich obserwacji wynika, że ludzie, którym trudno rozstać się z obiektami, mają też trudności z rozstaniem się z przekonaniami.

  (fragm. Rozdziału 1)

  Ronald Britton – analityk szkoleniowy Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, ceniony autor książek z dziedziny psychoanalizy. Pełnił funkcję prezesa Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego. W swoich pracach wiele uwagi poświęca zagadnieniom klinicznym, ale interesują go także związki psychoanalizy z literaturą, filozofią i teologią. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się dwie książki tego autora: Seks, śmierć i superego oraz Pomiędzy umysłem i mózgiem, zaś kilka klasycznych artykułów zamieszczono w tomach Kompleks Edypa dzisiaj oraz Kliniczne wykłady na temat teorii Klein i teorii Biona.

  Spis treści

  Podziękowania
  Wprowadzenie

  1 Przekonanie i rzeczywistość psychiczna
  2 Nazywanie i pomieszczanie
  3 Sytuacja edypalna w pozycji depresyjnej
  4 Subiektywność, obiektywność i przestrzeń trójkątna
  5 Zawieszenie przekonania i syndrom „jak gdyby”
  6 Przed i po pozycji depresyjnej Ps(n)→D(n)→Ps(n+1)
  7 Beztroska w analizie i w życiu codziennym
  8 Intuicja analityka – wybrany fakt czy przesadnie ceniona idea?
  9 Sny na jawie, fantazja i beletrystyka
  10 Inny pokój i przestrzeń poezji
  11 Wordsworth – utrata obecności i obecność utraty
  12 Lęk egzystencjalny – Elegie duinejskie Rilkego
  13 Destrukcyjny narcyzm w dziełach Miltona czy prawdziwe self w pismach Blake’a?
  14 William Blake i narcyzm epistemiczny
  15 Lęk publikacyjny

  Bibliografia