Płynoterapia Przewodnik kliniczny - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Płynoterapia Przewodnik kliniczny

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Wydawnictwo Makmed
 • Cena: 73,80 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 9.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Płynoterapia Przewodnik kliniczny

  Autor: Alicja Bartkowska-Śniatkowska

  Format: 11,6 × 19,2 cm

  Stron: 292

  Oprawa: Miękka

  ISBN: 978-83-945573-7-9

  SPIS ROZDZIAŁÓW
  Cz. I. Fizjologia układu krążenia w kontekście płynoterapii
  Krótka historia płynoterapii (Mirosław Czuczwar, Bartosz Kudliński)
  Krążenie żylne (Jan Adamski, Bartosz Kudliński)
  Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w kontekście prowadzonej płynoterapii (Piotr Nowakowski)
  Charakterystyka wodnych roztworów krystaloidów (Jan Adamski)
  Koloidy (Mirosław Czuczwar)
  Cz. II. Płynoterapia w szczególnych sytuacjach klinicznych
  Płynoterapia na podstawie protokołów przyspieszonego zdrowienia po zabiegach chirurgicznych (Mirosław Czuczwar)
  Monitorowanie płynoterapii okołooperacyjnej (Marcin Ligowski, Bartosz Kudliński)
  Ultrasonografia point-of-care w monitorowaniu płynoterapii (Piotr Nowakowski, Wojciech Wierzejski)
  Płynoterapia u pacjentów po urazach (Cezary Pakulski)
  Płynoterapia u noworodków, niemowląt i dzieci (Marzena Zielińska, Alicja Bartkowska-Śniatkowska, Magdalena Juzwa-Sobieraj)
  Zamysłem Autorów‒lekarzy praktyków, którzy uczestniczyli w opracowywaniu niniejszej książki było dzielenie się doświadczeniem z zakresu jednej z najpowszechniej stosowanych procedur terapeutycznych, jaką jest płynoterapia. W pierwszej części książki możecie Państwo prześledzić historię wykorzystywania płynoterapii w medycynie, przypomnieć sobie podstawowe informacje na temat równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, fizjologii układu krążenia oraz zapoznać się z farmakologią obecnie stosowanych płynów dożylnych. Druga część książki jest poświęcona praktycznym aspektom prowadzenia płynoterapii, przy czym szczególny nacisk położono na zagadnienia związane z płynoterapią w okresie okołooperacyjnym, w urazach wielonarządowych czy w pediatrii. Dużo miejsca poświęcono technikom monitorowania płynoterapii. Autorzy mają nadzieję, że niniejsza książka stanie się cenną pomocą w codziennej praktyce klinicznej anestezjologów i intensywistów, chirurgów, internistów, pediatrów, lekarzy medycyny ratunkowej i przedstawicieli pozostałych dyscyplin medycznych, którzy na co dzień pracują z pacjentami wymagającymi podaży płynów drogą dożylną.

  Dr hab. Mirosław Czuczwar

  Mam przyjemność polecić drugą (w języku polskim) książkę poświęconą płynoterapii. Pierwszą, jak pamiętamy, był podręcznik Pani Profesor Grażyny Durek. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że dysponujemy coraz większą wiedzą na temat tego, co, komu i w jakiej objętości przetaczać. Wiedza ta powoli przestaje być „wiedzą tajemną”, która była nierzadko oparta jedynie na doświadczeniu medyka zlecającego konkretne procedury. Co najważniejsze ‒ zaczęliśmy wierzyć, że właściwie dobrana płynoterapia ma wpływ na wynik leczenia ciężko chorych ludzi. Płyny infuzyjne i ich skład to jedno, a stan chorego w szerokim tego słowa znaczeniu – drugie. Rodzaj schorzenia i charakter podjętej terapii to trzeci aspekt, wreszcie czwartym jest należyte monitorowanie chorego przy wykorzystaniu wielu instrumentów: badań laboratoryjnych, monitorów hemodynamicznych czy ultrasonografii. Wybór płynów infuzyjnych to jedna ze składowych terapii, czynnik ‒ pośród wielu innych ‒ decydujący o efekcie końcowym, którym chcielibyśmy, aby było wyzdrowienie chorego człowieka. Autorzy rozdziałów są lekarzami praktykami ‒ na co dzień stoją przy łóżkach ciężko chorych ludzi, zabrali zatem głos w kwestiach, na których się znają najlepiej.

  Dr hab. Waldemar Machała