Nowy wspaniały żołnierz - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Nowy wspaniały żołnierz

  • Dostępność: Produkt dostępny
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tytuł: Nowy wspaniały żołnierz

Autor: Kamieński Łukasz

Wydanie: 1

Rok: 2001

Format: 16.5x23.5cm

Stron: 531

ISBN: 9788323337287

Jest to książka nie tylko o przyszłości amerykańskiej wojny i amerykańskiego żołnierza, do jakiej doprowadzą współczesne badania naukowe, ale też o teraźniejszości i przeszłości. Jej przedmiotem nie jest rozwój systemów broni, lecz badania i innowacje umożliwiające wpływanie na umiejętności, zdolności, emocje i sprawność człowieka. Rewolucja biotechnologiczna w takich dziedzinach jak między innymi psychofarmakologia, neurobiologia, bioelektronika, genetyka i inżynieria genetyczna prowadzi do konstruowania „nowego wspaniałego żołnierza”. Jednocześnie wyłaniający się przyszły amerykański sposób prowadzenia wojny będzie urzeczywistnieniem wielu wizji fantastyki naukowej.

Gdy próbuję sobie wyobrazić amerykańskiego żołnierza przyszłości, widzę bohaterów świata wykreowanego przez Williama Gibsona w kultowej cyberpunkowej powieści Neuromancer (1984). Będzie jak Case – główny bohater i haker – nie tylko zanurzony w wirtualnym świecie cyfrowej komunikacji w czasie rzeczywistym, bo to już się dokonało, ale też rekonfigurowany za pomocą farmaceutyków, bionicznych implantów i interwencji genetycznych. W świecie Gibsona technicznie ulepszani ludzie stają się superistotami. Amerykanie pragną superżołnierzy.


To książka o żołnierzu jako istocie ludzkiej, który w obliczu eksplozji i ekspansji technologii wzmacniających jego parametry fizyczne i psychiczne ulega postępującej instrumentalizacji, wyzbywając się tradycyjnie rozumianego i przeżywanego człowieczeństwa. Praca ta umacnia pozycję Autora jako naukowca o niesłychanej erudycji, umiejętności multidyscyplinarnej analizy złożonych zjawisk społecznych, a przy tym potrafiącego w wartki i przystępny sposób pisać o skomplikowanych problemach współczesnego świata.
Z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka, prof. UJ
Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ