Niewidzialny goryl - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Niewidzialny goryl

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Laurum

Tytuł: Niewidzialny goryl

Autor: Chabris Christopher, Simons Daniel

Rok: 2011

Format: 16.0x23.5cm

Stron: 344

ISBN: 9788377460665

Lektura tej książki sprawi, że staniesz się… mniej pewny siebie – i to dobrze. W Niewidzialnym gorylu Christopher Chabris i Daniel Simons, autorzy jednego z najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych, prezentują niezwykłe historie i sprzeczne z intuicją naukowe okrycia, by zademonstrować istotną prawdę. Nasz umysł nie działa tak, jak nam się wydaje. Myślimy, że postrzegamy świat i swoją pozycję w nim we właściwy sposób, podczas gdy umyka nam mnóstwo spraw.
Chabris i Simons łączą pracę innych badaczy z własnymi odkryciami w dziedzinie skupiania uwagi, percepcji, pamięci i rozumowania, by udowodnić, że zwodnicza intuicja często wpędza nas w kłopoty. Wyjaśniają po kolei:
• Dlaczego firmy wydają miliardy na wprowadzenie na rynek produktów, o których same wiedzą, że będą klapą
• Jak policjant może ścigać sprawców brutalnej napaści, w ogóle jej nie widząc
• Dlaczego oscarowe filmy pełne są pomyłek
• Co wspólnego mają przestępcy i mistrzowie szachowi
• W jaki sposób powracają do nas odra i inne dziecięce choroby
• Czego dyrektorzy finansowi mogą się nauczyć z prognozy pogody
Wciąż się nam wydaje, że doświadczamy świata i rozumiemy go takim, jaki naprawdę jest. Jednak nasze przekonania zdominowane są przez złudzenia. Tworzymy prawa ruchu drogowego i analizujemy sprawy karne z założeniem, że ludzie rejestrują dziejące się na ich oczach niecodzienne wydarzenia. Jesteśmy pewni, że wiemy, co robiliśmy 11 września, fałszywie wierząc, że nasza pamięć przechowuje wspomnienia z fotograficzną dokładnością. A jako społeczeństwo wydajemy miliardy na urządzenia ćwiczące nasze mózgi, jesteśmy bowiem bezustannie kuszeni wizją szybkich efektów i samodoskonalenia.
Niewidzialny goryl ujawnia masę sposobów, w jakie zwodzi nas nasza intuicja, jednak jest czymś więcej niż tylko spisem ludzkich pomyłek. Chabris i Simons wyjaśniają, dlaczego ulegamy codziennym iluzjom i co robić, by uodpornić się na ich oddziaływanie. Ostatecznie książka ta stanowi swego rodzaju zdjęcie rentgenowskie, pozwalające przejrzeć zasłonę iluzji, przebić się przez chmurę myśli i spojrzeć trzeźwo na rzeczywistość, być może po raz pierwszy w życiu.

Christopher Chabris i Daniel Simons są psychologami kognitywistami, obaj otrzymali liczne wyróżnienia za prace na rozmaite tematy. Ich Gorillas in Our Midst, ujawniający ciemną stronę zjawiska skupiania uwagi, szybko stał się jednym z najsłynniejszych psychologicznych eksperymentów. Zainspirował nawet amerykańskich scenarzystów i był omawiany przez bohaterów serialu CSI. Chabris, posiadacz doktoratu Harvardu, jest profesorem psychologii w Union College w Nowym Jorku. Simons, który doktorat zdobył w Cornell, jest profesorem University of Illinois.

Bawi i uczy… Wszyscy niesamowicie ufamy dokładności naszych zmysłów i wierzymy w tworzone przez nie wyobrażenia o świecie, w którym żyjemy. Dzięki pomysłowym eksperymentom i wciągającym historiom Niewidzialny goryl udowadnia, że nasze zaufanie nie znajduje uzasadnienia. Ta książka to zaskakujący przewodnik po powszechnych złudzeniach i problemach, w jakie te złudzenia mogą nas wpędzić.
- Dan Ariely, autor bestsellera „New York Timesa” Potęga irracjonalności