Materiały i techniki ortodontyczne pod redakcją A. Komorowskiej - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Materiały i techniki ortodontyczne pod redakcją A. Komorowskiej

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Polskie Towarzystwo Ortodontyczne

Tytuł: Materiały i techniki ortodontyczne pod redakcją A. Komorowskiej

Autor: Anna Komorowska

Rok: 2009

Wydanie: 1

Oprawa: miękka foliowana

Stron: 172

Wymiary: 165 x 235 mm

ISBN: 978-83-928880-0-0

Jest to wyjątkowe opracowanie wprowadzające w trudne zagadnienie materiałów stosowanych we współczesnych stałych aparatach ortodontycznych. Niniejszy podręcznik przygotowany przez zespół specjalistów z dziedziny ortodoncji wypełnia lukę dotyczącą klinicznego materiałoznawstwa. W opracowaniu zostały zawarte podstawowe informacje dotyczące drutów ortodontycznych, stopów z jakich zostały wykonane i ich właściwości pozwalających na zaplanowane kształtowanie łuków leczniczych. Informacje niezbędne do uniknięcia jatrogennych powikłań dotyczą wytrawiania szkliwa, zasad mocowania różnorodnych zamków ortodontycznych do szkliwa zębów i/lub do materiałów stosowanych do odbudowy tkanek zębów. Szczegółowo omówione interakcje stosowanych materiałów z tkankami zębów, ich zgodność biologiczna z tkankami jamy ustnej a także reakcje alergiczne pozwolą czytelnikowi zrozumieć złożoność powiązań środowiska jamy ustnej z materiałami stosowanymi w ortodoncji a tym samym ułatwią właściwy wybór materiałów do skutecznej mechaniki leczenia. Niezbędnym warunkiem skuteczności leczenia ortodontycznego jest zakotwiczenie. Wskazanie na nowe sposoby planowania zasad mocowania sił ortodontycznych, przez wprowadzenie elementów kotwiących aparatu w tkankę kostną, uzupełnia dotychczasowe wiadomości z zakresu mechaniki przemieszczeń zębów. Podstawowy, z punktu widzenia klinicysty, element pracy ortodonty stanowią właściwie wykonane wyciski. Opisana w podręczniku technika ich wykonywania oraz zasady uzyskiwania gipsowych pozytywów łuków zębowych i wyrostków zębodołowych to podstawa ustalenia rodzaju zaburzeń oraz planu leczenia. Zaznajomienie z opisywanymi pojęciami ułatwiają liczne czytelne i dobrze opisane ryciny.
Podręcznik jest cenną pozycją dla lekarzy stomatologów specjalizujących się w dziedzinie ortodoncji. Może również służyć lekarzom dentystom i studentom stomatologii do zapoznania się z podstawowymi materiałami niezbędnymi podczas leczenia stałymi aparatami.

Prof. dr hab. n. med. Grażyna Śmiech-Słomkowska
Kierownik Zakładu Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Konsultant Krajowy ds. ortodoncji


W ortodoncji stosowanych jest wiele metod leczniczych z wykorzystaniem różnych materiałów ortodontycznych, których mnogość często stawia lekarza ortodontę przed trudnym wyborem. Jak dotąd materiałoznawstwo ortodontyczne stanowiło zaledwie skromną część wydanych podręczników, zatem tak szczegółowo opisane i zilustrowane opracowanie zasługuje na najwyższe uznanie. Największym walorem monografii jest jej znakomita wartość praktyczna, tak ważna zwłaszcza dla początkujących ortodontów.

Dr hab. n. med. Beata Kawala
Kierownik Katedry i Zakładu
Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji AM we Wrocławiu