✦ Najtańsza i Największa Księgarnia Medyczna ✦ Sprawdź Naszą Ofertę!" /> Leczenie zespołów otępiennych H. Förstl Elsevier Urban & Partner
img
img

Leczenie zespołów otępiennych

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Edra Urban & Partner

Tytuł : Leczenie zespołów otępiennych

Autor : H. Förstl

Stron : 296

ISBN : 978-83-89581-02-0

Rok wydania : 2005

Wydanie : I

Oprawa : T. Zyss

Format : 150 x 210

   W starzejącym się społeczeństwie zwiększa się liczba osób obu płci wskazujących różnie nasilone objawy otępienne. Ponieważ jest to grupa zaburzeń o złożonej etiopatogenezie, można mówić o zespołach otępiennych typu alzheimerowskiego.
   Choroba otępienna rozwija się zwykle podstępnie, ale w sposób ciągły. W początkowym okresie objawy jej są niecharakterystyczne, słabo wyrażone, różnie nasilone u poszczególnych osób. W pełni rozwinięta choroba otępienna stanowi tragedię dla osób nią dotkniętych, duże obciążenie fizyczne, psychiczne i finansowe dla ich rodzin, jak i problem dla społeczeństwa.
   Autorzy omawiają etiopatogenezę zespołów otępiennych zgodnie z ostatnimi zdobyczami wiedzy, nowoczesne metody ich diagnostyki, przebieg kliniczny, czynniki ryzyka, metody i środki zapobiegawcze oraz obszernie różne grupy leków, których głównym celem jest spowolnienie postępu zaburzeń poznawczych i behawioralnych towarzyszących tej chorobie.
   Autorzy przyznają, że dotychczas nie stworzono cudownego leku przeciwotępiennego, nie wynaleziono również szczepionki na chorobę Alzheimera. Nie pozbawiają nas jednak nadziei - trwają prace nad szczepionką przeciw złogom amyloidu w mózgach chorych na chorobę Alzheimera.
   Chociaż książka ma charakter specjalistyczny i adresowana jest głównie do neurologów i psychiatrów, skorzystać z niej mogą także lekarze innych specjalności - w tym lekarze rodzinni, którzy jako pierwsi mają kontakt z pacjentami i często doświadczają trudności z prawidłowym rozpoznawaniem choroby otępiennej.


Spis treści :
1. Historia otępienia i leków otępiennych
2. Diagnostyka i ocena przebiegu otępienia
3. Układ cholinergiczny i leczenie otępienia typu alzheimerowskiego
4. Glutaminergiczna neurotransmisja i memantyka
5. Inne leki nootropowe i przeciwotępienne
6. Nowe przyczynowe metody leczenia
7. Czynniki ryzyka, na które można wpływać, i zapobieganie
Dodatek
Wykaz skrótów
Kliniczne skale oceny
Wykaz leków
Interakcje
Adresy