Leczenie zawrotów głowy i zaburzeń równowagi - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Leczenie zawrotów głowy i zaburzeń równowagi

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Medical Education

Tytuł: Leczenie zawrotów głowy i zaburzeń równowagi 

Autor: Waldemara Narożnego i Antoniego Prusińskiego

Stron: 296

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-62510-29-0

Leczenie zawrotów głowy i zaburzeń równowagi to druga książka, którą pod redakcją Waldemara Narożnego i Antoniego Prusińskiego przygotował zespół wybitnych znawców problematyki otoneurologicznej. Stanowi ona racjonalne uzupełnienie pierwszej, zatytułowanej Farmakoterpia zawrotów głowy i zaburzeń równowagi (wyd. Termedia, 2010), dotyczącej zachowawczego leczenia tej częstej i trudnej w praktyce klinicznej przypadłości, jaką są zawroty głowy.
W niniejszej publikacji więcej uwagi poświęcono leczeniu zabiegowemu: nie tylko chirurgicznemu, ale również radiologii interwencyjnej; a także kinezyterapii, która rozwija się coraz lepiej.
Cel wydania obu książek jest jasny. We współczesnych społeczeństwach wydatnie narasta liczba osób starszych, a tym samym zwiększa się znamiennie częstość zawrotów. Stanowią one bardzo istotny problem w codziennej praktyce nie tylko otolaryngologa i neurologa, ale także lekarza pierwszego kontaktu i rodzinnego. Tymczasem edukacja w tym kierunku długo była niedostateczna zarówno w aspekcie studiów lekarskich, jak i podyplomowych. Od kilku lat sytuacja ulega poprawie: publikuje się wiele materiałów edukacyjnych: artykułów, monografii i podręczników, wydaje się specjalne czasopisma (W Polsce od 5 lat "Vertigoprofil" i od 3 lat "Vertigoforum", wyd. Medical Education), organizuje się odpowiednie sympozja, kursy dokształcające i sesje w ramach zjazdów i kongresów. Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że lekarz,do którego zgłasza się pacjent z zawrotami głowy, nie jest dobrze przygotowany, aby mu pomóc i często czuje się bezradny. Obecnie - jak się wydaje - sytuacja doświadczyła tu pozytywnej zmiany a wiedza i umiejętności praktyków stopniowo ulegają doskonaleniu. Celem obu tych książek jest ponadto dostarczenie niezbędnej wiedzy dotyczącej zawrotów głowy i zaburzeń równowagi pzyszłym adeptom sztuki lekarskiej - studentom polskich uczelni medycznych. Mamy nadzieję, że prezentowana P.T. Czytelnikom książka spełni swoje zadanie. Jest to dzieło wieloautorskie i - jak pisaliśmy w przedmowie do poprzedniej książki - "każdy rozdział został napisany przez znawcę danego problemu, który ujmuje go w sposób indywidualny, z czego wynikają pewne powtórzenia, a niekiedy odmienne opinie. To ostatnie stanowi jednak znamienną cechę nowoczesnej wiedzy klinicznej". Pozwalamy sobie twierdzić, że w ten właśnie sposób osiągamy nasz cel: dostarczyć jak najwięcej wiadomości uporządkowanych, ścisłych, urozmaiconych i nowoczesnych.