Leczenie anoreksji i bulimii psychicznej: podejścia, metody, techniki (tom 2) - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Leczenie anoreksji i bulimii psychicznej: podejścia, metody, techniki (tom 2)

 • Dostępność: Brak
 • Wydawca: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
 • Cena: 47,00 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 9.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Leczenie anoreksji i bulimii psychicznej: podejścia, metody, techniki (tom 2)

  Autor: Barbary Józefik i Macieja Pileckiego

  Rok wydania: 2005

  ISBN 83-86826-26-6

  Z przyjemnością prezentujemy drugi zeszyt Biblioteki Psychiatrii Polskiej poświęcony problematyce zaburzeń odżywiania się. Zawiera on odnoszące się do powyższych zakresów tematycznych teksty prezentowane podczas II Krakowskiej Konferencji zatytułowanej: Wokół leczenia anoreksji i bulimii psychicznej: podejścia, metody, techniki, która odbyła się w Collegium Nowodworskiego w Krakowie, w dniach 7-8 maja 2004 roku. 
  Mamy nadzieję, iż prezentowany w tym tomie wybór tekstów stanowi istotne poszerzenie i pogłębienie problematyki zarysowanej podczas pierwszej konferencji, która odbyła się w Krakowie w 2002 roku. Mimo iż nadal pozostaje aktualne pytanie: Co, komu, kiedy? będące przewodnim motywem pierwszego naszego spotkania, wydaje się, iż w ostatnich latach obserwujemy wyraźną tendencję wyrażającą się w poszukiwaniu specyficznych metod terapii swoistych dla zaburzeń odżywiania się. Zarazem, z punktu widzenia teorii i praktyki terapeutycznej, istotne pozostaje pytanie o zasady łączenia różnych podejść w procesie leczenia konkretnego pacjenta. Jeden z ważnych problemów dotyczy zasad postępowania w stosunku do pacjentów, którzy nie uzyskują poprawy w ambulatoryjnym trybie leczenia oraz pacjentów chronicznych. Pojawia się tutaj pytanie o najbardziej skuteczne modele leczenia stacjonarnego. Podstawową metodą leczenia zaburzeń odżywiania się są oddziaływania psychoterapeutyczne. Z uwagi na ryzyko zgonu i poważnych komplikacji somatycznych, zwłaszcza w wypadku anoreksji psychicznej, nieodmiennie ważnym zagadnieniem pozostają schematy oddziaływań somatycznych. Z zagadnieniem hospitalizacji i leczenia somatycznego wiąże się kwestia postępowania w sytuacji braku zgody na leczenie. Jest to problem nie tylko kliniczny, ale też prawny i etyczny.