Kompetencja językowa uczniów z lekką nipełnosprawnością intelektualną - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Kompetencja językowa uczniów z lekką nipełnosprawnością intelektualną

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Nomos

Tytuł: Kompetencja językowa uczniów z lekką nipełnosprawnością intelektualną

Autor: Wątorek Agnieszka

Rok: 2014

Format: 16.0x23.5cm

Stron: 242

ISBN: 9788376881720

Autorka podjęła się trudnego i pracochłonnego zadania analizowania języka dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną, uwzględniając umiejętności leksykalne, gramatyczne i narracyjne w tej grupie klinicznej na dwóch podgrupach wiekowych 8 i 10 latków. Podjęła się realizacji tego zadania dobierając bardzo starannie narzędzia diagnostyczne, a także wykorzystując znakomicie zaplanowany projekt badań porównawczych, obejmujący trafnie dobrane dwie grupy kontrolne: dzieci sprawnych intelektualnie na tym samym poziomie wieku oraz dzieci sprawne intelektualnie, ale na tym samym poziomie rozwoju umysłowego, co dzieci z LNI. Pozwoliło to autorce dokonać optymalnej analizy różnic między dziećmi z LNI i sprawnymi intelektualnie. Taka metodologia badań jest unikalna wśród projektów prowadzonych w Polsce i nadaje pracy bardzo wysoki poziom z perspektywy jakości badań empirycznych.

Należy uznać przeprowadzone badania empiryczne za pierwsze tak kompleksowe ujęcie w Polsce i ocenić uzyskane wyniki za niezwykle istotne i nowatorskie dla dotychczasowego stanu wiedzy na temat kompetencji językowych dzieci z LNI.
Z recenzji prof. dr hab. Grażyny Krasowicz-Kupis