Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Tytuł: Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej

Wydanie: 4

Rok: 2012

Format: 14.5x20.5cm

Stron: 416

ISBN: 9788301170332

Powodem przygotowania kolejnego czwartego, znacząco zmienionego i uaktualnionego wydania Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej były istotne zmiany, które zaszły w Unii Europejskiej w ostatnich latach. Do najważniejszych należy zaliczyć
· wejście w życie traktatu lizbońskiego, podpisanego 13 grudnia 2009 r.,
· uzyskanie przez Unię osobowości prawnej, co czyni ją organizacją międzynarodową,
· zastąpienie Wspólnoty Europejskiej przez Unię Europejską,
· zniesienie systemu filarowego i zastąpienie go jednolitym systemem prawnym Unii,
· pozostawienie Euratomu jako odrębnej Wspólnoty – organizacji międzynarodowej
· i wiele innych zmian z tego wynikających.

W Kompendium w przystępny sposób przedstawiono genezę i strukturę Wspólnot Europejskich, ich funkcjonowanie oraz drogę Polski do Unii Europejskiej i jej miejsce w strukturach europejskich. Nowe wydanie uzupełniono również takimi zagadnieniami, jak polityka rozwoju i pomoc rozwojowa Unii Europejskiej oraz wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa. Autorzy podsumowali także prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku.

Kompendium jest skierowane przed wszystkim do licealistów, maturzystów, kandydatów na studia i studentów różnych uczelni oraz do osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat integracji europejskiej i udziału Polski w tym procesie.

Książka powstała pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Małuszyńskiej i prof. dr hab. Bohdana Gruchmana, którzy do współpracy zaprosili specjalistów i wykładowców z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.