Kapryśna gwiazda Rudolfa Weigla - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Kapryśna gwiazda Rudolfa Weigla

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

Tytuł: Kapryśna gwiazda Rudolfa Weigla

Autor: Wójcik Ryszard

Rok: 2015

Stron: 296

ISBN: 9788378653080

Kim był Profesor Rudolf Weigl? Dziś pamięć o tym wielkim naukowcu i zasłużonym człowieku trwa jedynie wśród nielicznych – z jednej strony specjalistów mikrobiologów, z drugiej – coraz to bardziej kurczącej się rzeszy tych, którym uratował życie.
Co wiąże słynnego genetyka Wacława Szybalskiego, znakomitego poetę Zbigniewa Herberta, geniusza matematycznego Stefana Banacha, pisarza Jerzego Broszkiewicza, filozofa nauki Ludwika Flecka, światowej sławy dyrygenta Stanisława Skrowaczewskiego, archeologa Stefana Krukowskiego i wielu innych? W telegraficznym skrócie: Lwów – II wojna światowa – wszy – Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami profesora Rudolfa Weigla.
Książka Ryszarda Wójcika pokazuje prawdziwą sylwetkę wielkiego polskiego uczonego, a także wyjaśnia wiele nieprawdziwych domniemań czy nieporozumień, jakie nagromadziły się wokół tej postaci. Autor książki zainteresował się postacią Rudolfa Weigla w latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia, napisał o Nim kilka artykułów, miał zamiar nakręcić film dokumentalny. Te plany spełzły jednak na niczym. Zbierane przez lata przez Ryszarda Wójcika dokumenty i materiały stanowią kanwę wydanej przez nas książki. Autor wykonał ogromną pracę, która zaowocowała dziełem obiektywnie przedstawiającym dokonania i postawę życiową Profesora Rudolfa Weigla.
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika powstała z potrzeby przywrócenia pamięci o Profesorze Rudolfie Weiglu i chęci zapoznania z Jego osobą najmłodszego pokolenia polskich uczonych i studentów.