Joga w kontekstach kulturowych cz. I - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Joga w kontekstach kulturowych cz. I

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: AWF Katowice

Tytuł: Joga w kontekstach kulturowych cz. I

Autor: Janusz Szopa, Aleksandra Budzisz

Rok: 2016

ISBN: 978-83-64036-72-9

Oprawa: Miękka

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy tom z serii ,, Joga w Kontekstach Kulturowych”. Tytuł serii jest zbliżony z tytułem cyklicznej konferencji, która od 2014 odbywała się w Katowicach z inicjatywy Katedry Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nie jest to jednak tom pokonferencyjny, lecz publikacja, która powstała jako efekt spotkań i wspólnych dyskusji . O tym, że dyskusje były potrzebne i wyczekiwane, świadczy może liczne grono słuchaczy, związanych nie tylko ze środowiskiem akademickim.

   Joga jest zjawiskiem kulturowym o bardzo długiej tradycji. Jej początki – by użyć wyświechtanej, ale w tym przypadku niezwykłej metamorfozy – giną w pomroce dziejów. Pierwotnie związana z Azją – przeniknęła do wielu kultur świata i zyskała w nich nowe, odmienne od tradycyjnych , formy; z jej wpływów nie zawsze nawet zdajemy sobie sprawę. Ludzie Zachodu interesują się nią (albo przynajmniej z nią ,, oswajają” ) od kilku stuleci, w wielu krajach ma już swoją lokalną historię – pisaną nie tylko prze zwolenników , ale także przeciwników. Wciąż budzi jednak kontrowersje i polaryzuje stanowiska, ponieważ jak każde długotrwałe zjawisko, ma różne oblicza i aspekty. Wywołuje zatem różnorakie wyobrażenia, nie sposób zatem o niej mówić i pisać z jednej tylko perspektywy.

   To przekonanie towarzyszyło nam, gdy zapraszaliśmy do dyskusji badaczy reprezentujących różne dyscypliny i specjalności naukowe, interesowała nas bowiem sieć zagadnień związanych z wieloma postaciami i przejmowania jogi. Nie stroniliśmy od pytań o charakterze historycznym, ale przede wszystkim interesowały nas problemy bliższe współczesności – w tym najszerzej pojęcia polska refleksja nad Gogą.

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli naukowcy z różnych ośrodków, związanych z uczelniami różnego typu: akademiami wychowanie fizycznego, uniwersytetami, a także politechnikami. Wśród nich byli nie tylko tacy, dla których joga jest głównym problemem badawczym, bądź praktyczną metodą samorozwoju ale także ci którzy jogą zajmują się kontekstualnie – na marginesie innych prac. Część przyjechała na konferencje by zaprezentować swoje osiągniecie i przedyskutować je ze zgromadzonymi, inni nadesłali swoje prace.

   Chcemy, by referaty prezentowane podczas konferencji i artykuły zamieszczane w kolejnych tomach były pretekstem do rozmowy i namysłu.

Zapraszamy do lektury i spotkania.