Jak pisać i redagować Poradnik redaktora. Wzory listów użytkowych - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Jak pisać i redagować Poradnik redaktora. Wzory listów użytkowych

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: PWN

Tytuł: Jak pisać i redagować Poradnik redaktora. Wzory listów użytkowych

Autor: Anna Majewska-Tworek, Tomasz Piekot, Ewa Wolańska, Adam Wolański, Monika Zaśko-Zielińska

Wydanie: pierwsze, dodruk

Rok: 2013 (copyright 2009)

Oprawa: miękka

Stron: 296

ISBN:978-83-01-16045-6

Książka-poradnik, która bardzo rzetelnie i w przystępny sposób przedstawia zasady opracowania tekstów pod względem edytorsko-typograficznym. Uczy, jak pisać i redagować różne teksty. Dzięki licznym wzorcowym przykładom pisanie i redagowanie przestaje być sztuką trudną.

Poradnik prezentuje:
  • bogatą i uporządkowaną wiedzę z zakresu edytorstwa i typografii z uwzględnieniem takich elementów, jak: nagłówki, tabele, przypisy, bibliografia, indeksy;
  • opis struktury 55 gatunków tekstów użytkowych, takich jak: e-mail, nekrolog, podanie, prezentacja, protokół, referat, wraz z przykładami ich realizacji;
  • wskazówki ułatwiające samodzielne komponowanie tekstów.

Książka nieodzowna w pisaniu wypracowań i prac studenckich, a także tekstów potrzebnych w pracy zawodowej - ogłoszeń, raportów i zaproszeń. Jego rozszerzoną wersją są 2 tomy opublikowane nakładem PWN:
  • Adama Wolańskiego Edycja tekstów. Praktyczny poradnik
  • Moniki Zaśko-Zielińskiej, Anny Majewskiej-Tworek i Tomasza Piekota Sztuka pisania. Przewodnik po tekstach użytkowych.

Przedstawione tu zasady opracowania edytorsko-typograficznego tekstu są swego rodzaju dopełnieniem normy ortograficznej i interpunkcyjnej oraz normy językowej. Czytelnik korzystający z tego opracowania przekona się, że zawarte w nim zalecenia dotyczą wielu ważnych kwestii pojawiających się podczas opracowania tekstu od strony merytorycznej i formalnej.

(ze Wstępu do Poradnika redaktora)

Niektóre gatunki, opracowane w kilku odmianach stylistycznych, np. e-mail, życzenia, pozdrowienia czy gratulacje, przedstawione zostały w odmianie oficjalnej i nieoficjalnej. Wynika to z troski o poprawny wariant stylistyczny każdej nowo napisanej wypowiedzi. Warto bowiem pamiętać, że wykroczenie przeciw normie stylistycznej jest tak samo rażące jak wystąpienie przeciw normie gramatycznej czy ortograficznej.

(ze Wstępu do Wzorów tekstów użytkowych)