Invictus - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Invictus

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: MUZA

Tytuł: Invictus

Autor: Carlin John

Wydanie: 1

Rok: 2010

Format: 14.5x20.5cm

Stron: 280

ISBN: 9788374957878

- inspirująca historia o tym, jak Nelson Mandela połączył siły z kapitanem reprezentacji
rugby RPA, by zjednoczyć ich kraj

- w lutym 2010 roku, na ekrany kin wejdzie film na podstawie książki Johna Carlina z Morganem Freemanem (Nelson Mandela) oraz Mattem Damonem (François Pienaar) w rolach głównych

Rok 1994. Nelson Mandela został właśnie wybrany na prezydenta nowej RPA. Pomimo upadku apartheidu kraj nadal jest głęboko podzielony, rasowo i ekonomicznie. Aby zjednoczyć swój lud, Nelson Mandela wymyśla odważny, ale ryzykowny plan: chce przekonać ludzi do poparcia narodowej reprezentacji rugby - Springboks - w ich walce o Puchar Świata, którego finał ma się odbyć w RPA za rok. Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że w tamtym okresie większość czarnych obywateli ciągle uważała rugby za rasistowski sport, który kojarzył się z afrykanerami, i zdecydowanie bardziej wolała piłkę nożną.

Pod przywództwem kapitana François Pienaara, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, 24 czerwca 1995 roku, Springboks pokonają Nową Zelandię na oczach szalejącego sześćdziesięciodwutysięcznego tłumu kibiców zgromadzonych na stadionie Ellis Park w Johannesburgu. Widowiskowy i pełen napięcia mecz uwieczniony został na symbolicznym zdjęciu, które do dziś stanowi pamiątkę tego decydującego wydarzenia w historii nie tylko sportu, ale i narodu.***Praktycznie wszystkie materiały do tej książki pochodzą z przeprowadzanych przeze mnie w latach 2000-2007 wywiadów, a także z wykonywanej pracy korespondenta, którą rozpocząłem po przyjeździe do RPA w roku 1989.

Szczególną wartość miał film dokumentalny na temat Mandeli, w którego produkcję byłem zaangażowany, a który został wyemitowany przez PBS (The Long Walk of Nelson Mandela), SABC (The First Accused) i inne stacje w 1999 roku. Pomocne okazały się także niektóre książki, jak: autobiografia Nelsona Mandeli ",Long Walk to Freedom",, Anthony'ego Sampsona ",Mandela: The Authorized Biography",, Francoisa Pienaara ",Rainbow Warrior",, Hiltona Hamanna ",Days of the Generals",, Edwarda Griffitha ",One Team, One Country",, Patti Waldmeir ",Anatomy of a Miracle",, Rory'ego Steyna ",One Step Behind Mandela",, Bena Maclennana ",Apartheid: The Lighter Side",, Frederika van Zyla Slabberta ",The Other Side of History", I Andei Durbach ",A Common Purpose:
The Story of the Upington 25",.

Autor o źródłach wykorzystanych w książce