Filozof na kozetce - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Filozof na kozetce

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: W.A.B.

Tytuł: Filozof na kozetce

Autor: Bagggini Julian

Wydanie: 1

Rok: 2014

Format: 12.3x19.4cm

Stron: 240

ISBN: 9788328009196

Julian Baggini – brytyjski filozof, pisarz i publicysta. W 1996 roku otrzymał tytuł doktora filozofii na University College w Londynie. Jest współzałożycielem „The Philosophers' Magazine”, jak również współpracuje z innymi czasopismami takimi jak „The Guardian” czy „The Independent”. Jest autorem wielu książek, w których stara się rozpowszechnić zainteresowanie filozofią i pokazać jaki może ona mieć realny wpływ na życie każdego człowieka. Spośród jego książek w Polsce ukazały się dotychczas m. in.: Ateizm. Bardzo krótkie wprowadzenie (Wydawnictwo Naukowe PWN 2013), Żuk w pudełku (W.A.B 2013).
Antonia Macaro – psychoterapeutka, z wykształcenia również filozof, autorka książki Reason, virtue and psychotherapy (2006), w której ukazuje naukę Arystotelesa w świetle współczesnych problemów psychologicznych. Razem z Julianem Bagginim prowadzi stałą kolumnę w „FT Magazine” pod tytułem The Shrink and The Sage, na podstawie której powstała książka W poszukiwaniu złotego środka.
Antonia Macaro to wybitna psychoterapeutka, Julian Baggini zaś to filozof, udowadniający jak fascynująca i przystępna może być ta dziedzina nauki. Razem tworzą duet doskonały. W książce W poszukiwaniu złotego środka omawiają wspólnie 20 kwestii nurtujących każdego współczesnego człowieka zarówno z punktu widzenia psychologii, jak i filozofii. W ten sposób rozprawiają się między innymi z dzisiejszym podejściem do optymizmu, autentyczności czy wytrwałości w dążeniu do celu, jak również pokazują jak wiele w życiu może zmienić nauka Arystotelesa i odnalezienie złotego środka.
Choć Przewodnik po dobrym życiu ma za zadanie pokazać sposoby, dzięki którym łatwiej poradzimy sobie z powszechnie spotykanymi problemami, to jest to poradnik zupełnie inny niż wszystkie. Czytelnik nie znajdzie tu gotowych recept i prostych odpowiedzi, otrzyma za to wiedzę zarówno z dziedziny filozofii, jak i psychologii, dzięki której ujrzy swoje rozterki i życiowe wybory w zupełnie nowym świetle.
Książka z wyjątkową werwą pokazuje słabe punkty naszego współczesnego podejścia do takich tematów jak wyrażanie osobowości, bezwarunkowa miłość własna czy ufność w uczucia drugiej osoby, nawet wytrwałość w dążeniu do celu, co autorzy zgodnie podkreślają, może się okazać złym wyborem.
Steven Poole, theguardian.com
Ale choć to prawda, że nie ma jednej cudownej formuły, są sposoby, które działają. Nie ma żadnej tajemnicy, magicznego zaklęcia ani recepty na dobre, satysfakcjonujące życie. Lecz w zasobach mądrości gromadzonej przez pokolenia znaleźć można idee i sposoby pomocne przy radzeniu sobie z życiowymi problemami, które są niczym taksa za przywilej przyjścia na ten świat. Jeśli nauczymy się z nich korzystać, możemy rozwinąć w sobie rodzaj praktycznej mądrości: zdolność samodzielnego myślenia i dokonywania lepszych życiowych wyborów.
Chcemy śmielej podejmować ryzyko, być bardziej pewni siebie, bardziej cierpliwi, bardziej wytrwali, bardziej odporni na natychmiastowe gratyfikacje. Zastanawiamy się niekiedy, czy wymagamy od siebie zbyt wiele czy też za mało, w jakim momencie tolerancja zmienia się w całkowitą uległość, a odwaga – w brawurę, gdzie jest równowaga pomiędzy sukcesami a radością z życia. Tego rodzaju napięcia uwidaczniają się w wielu życiowych problemach omawianych w tej książce.
Być człowiekiem to przede wszystkim posiadać zdolność do refleksji i dokonywania samodzielnych wyborów, nikt bowiem nie może dać nam łatwych odpowiedzi, co powinniśmy zrobić. To, czego nam trzeba, i co proponuje nam Arystoteles, to nie zestaw zaleceń, który umniejszałby naszą odpowiedzialność za własne decyzje, lecz filozofia życia, która pozwoli nam dokonywać lepszych wyborów.