Endometrium a rozrodczość - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Endometrium a rozrodczość

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Medycyna Praktyczna
 • Stara Cena: 99,00 złCena: 89,00 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 9.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Endometrium a rozrodczość

  Autor: red. Piotr Skałba

  Oprawa: Twarda

  ISBN: 9788374306072

  Data wydania: 2020

  Format: 170x240

  Ilość stron: 215

  Endometrium to mały, ale niezwykle interesujący i ważny dla rozrodczości fragment kobiecej anatomii. Nieprawidłowa czynność tej warstwy macicy pozostaje istotną przyczyną niepowodzeń implantacji, nawracających utrat ciąży i innych patologii odpowiedzialnych za problemy z płodnością.

  Zdolność regeneracyjna endometrium zależy od odpowiedniej populacji komórek macierzystych występujących w tej tkance i jest jednym z czynników decydujących o pomyślnym zajściu w ciążę i jej rozwiązaniu.

  Mimo znacznego postępu, jaki dokonał się w medycynie rozrodu, dotychczas słabo poznano mechanizmy zaburzeń czynności endometrium, szczególnie w odniesieniu do okresowej regeneracji warstwy czynnościowej. Stąd też zrozumienie biologicznych uwarunkowań receptywności błony śluzowej macicy staje się kluczowe dla opracowania możliwie najskuteczniejszych strategii leczenia kobiecej niepłodności.

  Prawidłowe funkcjonowanie endometrium stanowi między innymi wynik złożonej interakcji między macicą a osią podwzgórze–przysadka–jajnik. Endometrium jest wrażliwym celem dla steroidowych hormonów płciowych, szybko modyfikującym cechy strukturalne, zarówno pod wpływem hormonów endogennych, jak i podawanych w celach anty-koncepcji, stymulacji jajeczkowania, w ramach menopauzalnej terapii hormonalnej czy leczenia przeciwnowotworowego. Zrozumienie zmian zachodzących w endometrium pod wpływem wymienionych terapii ma istotne znaczenie dla ginekologów.

  Ważna jest również znajomość zmian patologicznych zlokalizowanych w endometrium czy macicy, ich rozpoznawanie oraz leczenie w różnych okresach życia kobiety. Stymulacja estrogenowa niezrównoważona progesteronem przyczynia się do wystąpienia rozrostu, krwawień i neoplazji. W przebiegu endometriozy rozwija się natomiast oporność na progesteron; ze względu na związek tego stanu z niepłodnością, w prezentowanej książce zostało również uwzględnione postępowanie diagnostyczne i leczenie w takich przypadkach.

  Moim zamiarem było przekazanie ginekologom, szczególnie zajmującym się rozrodczością, informacji na temat budowy histologicznej endometrium, jego wrażliwości na hormony płciowe, receptywności, przebiegu „dialogu” z zagnieżdżającym się zarodkiem, a także nieprawidłowości wymagających właściwego rozpoznania i leczenia.


  SPIS TREŚCI:

  Skróty

  Przedmowa

  Budowa endometrium i jego rola w płodności kobiety

  Marcin Kamiński i Ryszard Wiaderkiewicz

  Wpływ hormonów, zaburzeń ich wydzielania oraz leków hormonalnych na endometrium

  Piotr Skałba

  „Dialog” między endometrium a blastocystą

  Anna Bednarska Czerwińska i Katarzyna Olszak-Wąsik

  Rola czynników macicznych w niepłodności

  Piotr Skałba

  Diagnostyka nieprawidłowości endometrium

  Stefan Sajdak i Małgorzata Kampioni

  Leczenie niepłodności a endometrium

  Anna Bednarska-Czerwińska i Katarzyna Olszak-Wąsik