Dysfunkcja wątroby – przyczyny, rozpoznanie, kwalifikacja i intensywne leczenie - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Dysfunkcja wątroby – przyczyny, rozpoznanie, kwalifikacja i intensywne leczenie

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Wydawnictwo Makmed
 • Stara Cena: 74,00 złCena: 66,59 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 6.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Dysfunkcja wątroby – przyczyny, rozpoznanie, kwalifikacja  i intensywne leczenie

  Rok:2016

  Wydanie: 1

  Format: 11,6 × 19,2 cm

  Stron:  312

  Oprawa: miękka

  ISBN 978-83-943459-6-9

  SPIS ROZDZIAŁÓW
  1. Podstawy anatomii i fizjologii wątroby
  2. Rola i funkcje wątroby
  3. Stopień uszkodzenia wątroby ‒ terminologia
  4. Ocena uszkodzenia wątroby
  5. Ostra niewydolność wątroby
  6. Przewlekła niewydolność wątroby
  7. Zaostrzona przewlekła niewydolność wątroby
  8. Strategie terapeutyczne stosowane w ciężkiej dysfunkcji wątroby
  9. Hipoksyczne (ischemiczne) zapalenie wątroby
  10. Alkoholowa choroba wątroby
  11. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
  12. Znieczulenie pacjentów z dysfunkcją/niewydolnością wątroby do zabiegów innych niż przeszczep wątroby

  Monografia, będąca uporządkowanym zbiorem informacji zaczerpniętych z najnowszej literatury światowej.
  W tekście przewodnika zawarte są odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, choć niestety, nie na wszystkie, bowiem obecny stan wiedzy nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie wszystkich wątpliwości. Jednocześnie nie podlega dyskusji fakt, że istnieje wiele schematów terapii, które są skuteczne i można je z powodzeniem stosować.
  W przypadku wystąpienia ciężkiej dysfunkcji/niewydolności wątroby, konieczna jest hospitalizacja na oddziałach intensywnej terapii (w Polsce na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii), gdzie stan pacjenta jest najczęściej określany nie na podstawie stężenia bilirubiny całkowitej w surowicy krwi, lecz definiowany poprzez wartość punktową w odpowiednich skalach przeznaczonych do oceny stanu i rokowania chorych z dysfunkcją wątroby (MELD, MELD UNOS).
  Niniejszy podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla lekarzy prowadzących intensywną terapię lub szkolących się w tym zakresie. Zawarte w niej informacje mogą być również przydatne dla lekarzy innych specjalności, zwłaszcza ze specjalizacją chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, kardiologii, chorób płuc czy chirurgii ogólnej.

  Dr hab. n. med. Mariusz Piechota
  Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii –
  Ośrodek Pozaustrojowych Technik Wspomagania Czynności Nerek i Wątroby
  Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi

  Książka jest poświęcona przede wszystkim rozpoznawaniu, różnicowaniu oraz metodom leczenia ciężkiej dysfunkcji i niewydolności wątroby. Autor przedstawia swoje doświadczenia w zakresie terapii chorych, leczonych z wykorzystaniem technik niebiologicznego podtrzymywania funkcji wątroby, jak również zasady kwalifikacji do takiego leczenia oraz możliwe oczekiwane efekty zabiegów podtrzymujących funkcję narządu.
  Na szczególną uwagę zasługuje uwzględnienie w podręczniku diagnostyki i leczenia ciężkich następstw ‒ bardzo częstej w ostatnich latach ‒ stłuszczeniowej choroby wątroby, oraz hipoksemicznego zapalenia wątroby. Bardzo interesujące jest fachowe omówienie aspektów znieczulenia ogólnego i problematyki okresu okołooperacyjnego pacjentów z dysfunkcją i niewydolnością wątroby.

  Dr hab. med. Anna Piekarska, Prof. UM
  Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi

  Wątrobie, mimo że jest narządem spełniającym wiele istotnych funkcji fizjologicznych niezbędnych dla życia, nie poświęcono tak dużo uwagi w polskiej literaturze medycznej dotyczącej intensywnego leczenia chorych, co sercu, płucom czy nerkom. Dotyczy to również publikacji materiałów o charakterze przeglądowo-poglądowym, tak niezbędnych dla poszerzania wiedzy w codziennej pracy oraz dydaktyce.
  Tekst napisany jest bardzo przystępnym językiem, omawia wszystkie aktualne tematy z zakresu problematyki dysfunkcji wątroby na różnych poziomach zaawansowania.
  Podręcznik stanowi niezwykle ważną pozycję, która wypełnia lukę tematyczną.

  Prof. dr hab. med. Zbigniew Rybicki
  Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie