Ćwiczenia wnioskowania przez analogię - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Ćwiczenia wnioskowania przez analogię

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Wydawnictwo Metody Krakowskiej
 • Stara Cena: 66,00 złCena: 59,40 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 7.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Ćwiczenia wnioskowania przez analogię 

  Autor: Agata Dębicka-Cieszyńska; Jagoda Cieszyńska

  Analogia to metoda rozumowania, w której szuka się tych samych relacji w różnych sytuacjach, bądź stosuje się te same schematy rozumowania w odmiennych warunkach.
  Analogia ułatwia transfer (przenoszenie) wiedzy i szczegółowych rozwiązań z jednego problemu na drugi, a nawet z jednej dziedziny na zupełnie inną. Obok kategoryzacji analogia stanowi istotny wymiar rozwoju intelektualnego człowieka.
  Myślenie przez analogię warunkuje skuteczne uczenie się odmiany wyrazów i umiejętność budowania zdań gramatycznie poprawnych, przyswajanie reguł społecznych i ich stosowanie w kontaktach indywidualnych i grupowych.
  Ponieważ myślenie przez analogie wymaga:
  ⁃ dostrzeżenia relacji,
  ⁃ dostrzeżenia różnic,
  ⁃ dokonania analizy,
  ⁃ odkrycia reguły,
  ⁃ wykorzystania reguły,
  jest ono przede wszystkim zależne od funkcji lewej półkuli mózgu.
  Ćwiczenia rozumowania przez analogię powinny być prowadzone w przypadkach zaburzeń komunikacji językowej, zakłóceń uwagi i koncentracji oraz w sytuacji specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu.
  W zależności od zastosowanego materiału analogie można podzielić na: atematyczne (abstrakcyjne), tematyczne, językowe (na materiale werbalnym).


  Pomoc "Ćwiczenia wnioskowania przez analogię" składa się z szesnastu tablic. Do każdej z nich przypisane są trzy obrazki, spośród których należy wybrać ten, który pasuje w puste miejsce na tablicy. Każda tablica ilustruje jedną regułę, którą dziecko musi zaobserwować na podstawie dwóch par obrazków i zastosować w odniesieniu do trzeciej pary. Tablice różnią się trudnością – dla każdego dziecka trudność analogii jest warunkowana przede wszystkim doświadczeniem.