Chory we wstrząsie - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Chory we wstrząsie

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Wydawnictwo Makmed
 • Stara Cena: 98,00 złCena: 89,00 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 6.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Chory we wstrząsie

  Autor: Urszula Zielińska-Borkowska, Tomasz Skirecki

  Oprawa: miękka

  Stron: 416

  Rok: 2020

  ISBN: 9788395132735

  We wszystkich rodzajach wstrząsu dochodzi do zaburzeń metabolicznych i komórkowych, które odpowiadają za rozwój niewydolności narządowej. Jednakże ze względu na istotne różnice w patofizjologii, obrazie klinicznym i postępowaniu leczniczym, wyróżniono cztery główne rodzaje wstrząsu: hipowolemiczny, dystrybucyjny, kardiogenny i obturacyjny. W każdego rodzaju wstrząsie można wyodrębnić dodatkowe typy ze względu na etiologię. Książka jest pracą zbiorową, a kolejne rozdziały zostały napisane przez klinicystów, którzy na co dzień w praktyce zajmują się leczeniem i badaniem wstrząsu. Autorzy dołożyli starań, aby zalecenia co do terapii były zgodne z najnowszymi wytycznymi postępowania w poszczególnych rodzajach wstrząsu. Wierzymy, ze niniejsza publikacja będzie wsparciem w codziennej pracy całego personelu zajmującego się chorymi we wstrząsie.

  Nasze opracowanie trafia do Państwa rąk w szczególnym okresie, gdy świat ogarnięty jest pandemią wirusa SARS-CoV-2. Jednakże zdecydowaliśmy o pominięciu tego zagadnienia w niniejszej publikacji, zważywszy na niewystarczającą ilość przeprowadzonych rzetelnych i poprawnych metodologicznie badan klinicznych. Liczymy, że efekty już zainicjowanych i kolejnych badań, pozwolą na wprowadzenie skutecznych metod leczenia COVID-19.

  Dr Urszula Zielińska-Borkowska i Dr Tomasz Skirecki

   

  Wstrząs jest stanem klinicznym, z którym zetknie się najpewniej każdy lekarz, pielęgniarka i ratownik medyczny. Ostatnia monografia, która w całości poświęcona była temu zagadnieniu (autorstwa Prof. Jacka Jastrzębskiego) ukazała się 28 lat temu! W piśmiennictwie anglojęzycznym równiez odczuwalny jest brak monografii traktujących w wyczerpujący sposób o wstrząsie. Bardzo mnie cieszy inicjatywa Pani dr Urszuli Zielińskiej-Borkowskiej i Pana dr. Tomasza Skireckiego, której finalnym efektem jest niniejsza publikacja, przekazana w Państwa ręce. Ciesze się tym bardziej, ze miałem (co prawda niewielki) udział w jej powstaniu. Liczę, że książka okaże się interesującą lekturą i źródłem wiedzy nie tylko dla specjalistów, lekarzy, którzy dopiero szkolą się w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (wkrótce stanie się pozycją obowiązkową w przygotowaniach do PES), lecz również dla lekarzy innych specjalności i szerokiego grona przedstawicieli pozostałych grup zawodowych w ochronie zdrowia.

  Prof. Radosław Owczuk

   

  SPIS ROZDZIAŁÓW

  Część I. Wstrząs – wiadomości ogólne

  R1. Definicje i typy wstrząsu (U. Zielińska-Borkowska, T. Skirecki)

  R2. Patofizjologia wstrząsu (U. Zielińska-Borkowska, T. Skirecki)

  R3. Ogólne zasady postępowania we wstrząsie (U. Zielińska-Borkowska, T. Skirecki)

  Część II. Rodzaje wstrząsu

  R4. Wstrząs kardiogenny (R. Drwiła)

  R5. Wstrząs obturacyjny (M. Mikaszewska-Sokolewicz)

  R6. Wstrząs hipowolemiczny (A. Filipczyk, R. Owczuk)

  R7. Wstrząs krwotoczny (W. Serednicki, E. Zasada)

  R8. Wstrząs septyczny (U. Zielińska-Borkowska, T. Skirecki)

  R9. Wstrząs toksyczny (U. Zielińska-Borkowska, T. Skirecki)

  R10. Wstrząs anafilaktyczny (J. Kruszewski)

  R11. Wstrząs neurogenny (M. Burzyńska)

  R12. Wstrząs w położnictwie (R. Chutkowski, E. Nowacka)

  R13. Wstrząs w populacji pediatrycznej (M. Zielińska)

  Część III. Opieka i długoterminowe efekty leczenia

  R14. Pielęgnowanie we wstrząsie septycznym (A. Zdun, M. Jadczak, P. Witt)

  R15. Odległe wyniki leczenia i komplikacje (T. Skirecki, U. Zielińska-Borkowska)

   

  Sprostowanie: Pani Małgorzata Jadczak jest zatrudniona w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dziecięcy Szpital Kliniczny na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii z Pododdziałem Traumatologii Narządu Ruchu