Terapia manualna wybranych dysfunkcji kończyny górnej. Przewodnik dla terapeutów - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Terapia manualna wybranych dysfunkcji kończyny górnej. Przewodnik dla terapeutów

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: ELAMED

Tytuł: Terapia manualna wybranych dysfunkcji kończyny górnej. Przewodnik dla terapeutów

Autor: Marcin Rosiński

Stron: 116

Format: 165x240 mm

Rok : 2014

Język wydania: polski

Okładka: oprawa miękka

ISBN: 978-83-61190-54-7

Ciągły rozwój i postęp w naukach medycznych nie omija również dziedziny fizjoterapii i związanych z nią zagadnień leczenia dysfunkcji narządu ruchu. Dotychczasowe osiągnięcia umożliwiają nam dysponowanie szeregiem zróżnicowanych sposobów postępowania terapeutycznego, których skuteczność weryfikowana jest w codziennej pracy z pacjentem. Możemy poprzez odpowiednio dobrany ruch, siłę i ustawienie dłoni oddziaływać na różnorodne tkanki ludzkiego organizmu w specyficzny i leczniczy sposób. Techniki te wykonywane są wyłącznie rękami terapeuty, stąd najbardziej trafne do ich opisania wydaje się pojęcie terapii manualnej. Posługiwanie się tym narzędziem w codziennej pracy z drugim człowiekiem wymaga od leczącego szczególnych cech osobowości, takich jak empatia, zrozumienie i konsekwencja w działaniu. Przede wszystkim jednak niezbędna jest gruntowna wiedza medyczna, traktująca ludzkie ciało jako całość zarówno w aspekcie strukturalnym, jak i funkcjonalnym.

Niniejsza książka ukazuje przykładowe sposoby postępowania terapeutycznego w wybranych dysfunkcjach kończyny górnej. Oczywistym jest, że ze względu na ogromną złożoność i rozległość tematu nie jest w stanie wyczerpać go w pełni. Niemniej dla Czytelnika – Praktyka może stanowić istotne uzupełnienie warsztatu technik terapeutycznych stosowanych w codziennej pracy z pacjentem w myśl łacińskiego przysłowia „Potęga ręki tkwi w sile rozumu”.

„Usprawnianie kończyny górnej, minimalizacja następstw wymienionych zaburzeń mają istotne znaczenie w postępowaniu terapeutycznym, w którym niemałą rolę odgrywa terapia manualna. Dlatego też temat recenzowanego opracowania jest ważny i jak najbardziej – aktualny. Przewodnik stanowi przydatne kompendium o istotnym znaczeniu praktycznym oraz dydaktycznym.”

(fragment recenzji prof. Jerzego Kiwerskiego)

Spis treści:
Rozdział 1. Kończyna górna w ujęciu globalnym
Rozdział 2. Obręcz barkowa i staw ramienny
2.1. Ograniczenia ruchomości stawu ramiennego
2.2. Manualne mobilizacje stawów obręczy barkowej
2.3. Zespół cieśni podbarkowej
Rozdział 3. Staw łokciowy i przedramię
3.1. Manualne leczenie ograniczeń ruchomości stawu łokciowego
3.2. Manualne leczenie ograniczeń ruchomości stawów promieniowo-łokciowych
3.3. Zespół bólowy bocznego przedziału stawu łokciowego
3.4. Zespół bólowy przyśrodkowego przedziału stawu łokciowego
Rozdział 4. Ręka
4.1. Ograniczenia ruchomości stawu nadgarstkowo-promieniowego
4.2. Staw śródręczno-paliczkowy kciuka
4.3. Zespół cieśni nadgarstka
Podsumowanie